Ako čistiť tenisky Converse?

Praktické rady pre všetkých fanúšikov

Toto je skutočná klasika streetwearu! Hoci si dnešní milovníci tenisiek majú z čoho vyberať, je ťažké si predstaviť jarný alebo letný outfit bez tenisiek Converse. Kultové tenisky s hviezdou už desiatky rokov vládnu v uliciach a stále sú objektom túžob prívržencov mestskej módy. Ich pohodlie sa už stalo legendárnym, podobne ako ich univerzálnosť. Táto obuv sa hodí ku všetkému! Bez ohľadu na to, aký model si vyberiete - Chuck Taylor alebo One Star, low verziu alebo klasický, nad členok - oplatí sa vedieť ako sa oň správne postarať. Len vďaka tomu si vaše Converse zachovajú svoju trvácnosť a dobrý vzhľad. Ako by sme ich teda mali čistiť? Tu je niekoľko rád!

Otázka za milión - môžeme ich prať?

V mnohých internetových návodoch môžete nájsť informácie o praní tenisiek. Podľa odporúčaní blogerov a autorov článok vám nič nestojí v ceste, aby ste ich hodili do práčky, samozrejme po predchádzajúcom vytiahnutí šnúrok a pretretí podrážky. Môžeme takýmto radám veriť? Odpoveď je len jedna: absolútne nie! Pranie topánok iným spôsobom ako ručne je najrýchlejšou cestou k ich nezvratnému znehodnoteniu. Stačí sa pozrieť na to aké obrátky dokáže práčka dosiahnuť - skutočne to chcete urobiť aj vašim teniskám? Dodatočnou hrozbou sú samozrejme chemické prostriedky a vysoká teplota. Ak teda poznáte niekoho, kto tvrdí, že jeho Converse dokonale znášajú pranie, neverte mu - jeho obuv je pravdepodobne už výrazne poškodená a jej život sa pomaly chýli ku koncu.

Buďte nežní

Ak nie práčka, tak čo potom? Ako by sa mali čistiť tenisky All Star alebo One Star, aby to bolo bezpečné? Bez ohľadu na model a veľkosť si pamätajte, že obuv zle znáša nadmernú vlhkosť. Práve preto nie je dobré dávať ju do pračky či nadmerne namáčať, napríklad vo vedre s vodou. Čo robiť v takom prípade, ak sa tenisky zašpinia? Drobné nečistoty ako peľ alebo prach môžete zo zvršku odstraňovať pomocou kefky s mäkkým vlasom. Čistenie kefkou by malo prebiehať jemne ale energicky, preto si vyžaduje trochu skúsenosti. Za starostlivosť sa vaše Converse odvďačia dokonalým vzhľadom a trvácnosťou po ďalšie roky.

Na špeciálne úlohy

Prekvapil vás dážď alebo blato na chodníku? V lete to nie je zriedkavosť! Čo v situáciách, keď sa na teniskách objavia nečistoty väčšieho kalibru? Na škvrny od blata alebo vody sa zíde miska s vodou a trochou jemného mydla. Do takéhoto roztoku ponorte textilnú handričku alebo hubku, a špinavé miesto jemne trite až do úplného vyčistenia. Podobným spôsobom môžete vyčistiť gumenú podrážku a prstovú časť, ktoré sú jednými z najcharakteristickejších elementov obuvi Converse. Pri starostlivosti o čistotu svojich tenisiek nezabúdajte vyprať ani šnúrky - rozhodne tak urobte v rukách - a pamätajte aj na osvieženie vnútra pomocou špeciálneho dezodorantu. Obuv po umytí vyplňte novinami alebo uterákmi a ponechajte na vetranom mieste ďaleko od silných zdrojov tepla, ako radiátor alebo pec. V žiadnom prípade ju nenechávajte na slnku! Farebným a čiernym teniskám hrozí vyblednutie a biele môžu zožltnúť.


Pozri tiež:
História značky converse
Kožené tenisky Converse? Prečo nie!
Kým bol chuck taylor a čo mal spoločné s Converse?
Ako rozoznať originálne Converse?
Converse kolekcia


Tenisky Converse pre ženy

Tenisky Converse pre mužov

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]