Kým bol Chuck Taylor a čo mal spoločné s Converse?


V 40. rokoch tenisky Converse vlastnilo 9 z 10 basketbalistov. O necelých 20 rokov značka ovládala už 80% trhu so športovou obuvou. Kultový model obuvi americkej značky, Converse Chuck Taylor, je podnes druhou najpredávanejšou basketbalovou obuvou v histórii. Ako sa to stalo? A predovšetkým – kto bol Chuck Taylor, ktorého meno nesú najslávnejšie Konverzy?

Schopný, ale lenivý


Nie je celkom známe ako došlo ku stretnutiu Morquisa Millsa Conversea a Chucka Taylora, ale jedno je isté: toto stretnutie zmenilo životy oboch mužov a bolo počiatkom vzniku ďalšieho kultového exportného tovaru USA. Chuck Taylor bol rebel, ale aj veľmi inteligentný človek, ktorého najväčšou vášňou bol basketbal. Tento šport nebol v tom čase ešte veľmi populárny, ale Taylor ním chcel „nakaziť“ všetkých. Vymyslel nielen prvú bezšvovú basketbalovú loptu, ale na ihrisku taktiež testoval rôzne druhy tenisiek. Vedel teda, čo športovec potrebuje najviac. Preto, ako náhle dostal príležitosť spolupracovať na vytvorení ideálneho basketbalového modelu topánok, Taylor ju samozrejme využil. Za krátky čas sa ukázalo, že pohodlie a dokonalý dizajn si cenia nielen športovci.

Revolúcia na nohách


Keď sa v roku 1918 topánky objavili na trhu spôsobili skutočnú revolúciu. Nielen výrazne zlepšili pohodlie počas hry, ale svojou konštrukciou a strihom dobyli srdcia všetkých – od športovcov po fanúšikov Elvisa. Mali vyšší zvršok, dva malé ventilačné otvory na vonkajšej strane, gumenú špičku, posilnenú pätu, hrubú protišmykovú podrážku a pevné šnúrky, ktoré poskytovali pocit bezpečia a prispôsobenia pri pohybe. Obuv mala okrem loga Converse aj podpis Taylora a bola rozoznávaná najmä podľa jeho mena, než podľa názvu firmy. Do dnes sa týmto teniskách hovorí aj „Chucks“. Taylor sa stal pravou rukou prezidenta spoločnosti, ale aj napriek tomu, že práve vďaka nemu začala zakrátko prinášať niekoľko miliónové zisky, neustále dostával stály, mesačný plat. Neprekážalo mu to však a vo firme strávil takmer celý svoj život. Spoločnosť opustil až niekoľko mesiacov pred svojou smrťou.

Bez Chucka


Firma bola dlhé roky na vrchole, v 70. rokoch sa stala dokonca sponzorom mnohých NBA tímov. Avšak aj na ňu dopadla kríza. Na začiatku 90. rokov Converse vyhlásila bankrot. Vtedy firmu odkúpil koncern Nike a ihneď zaviedol nové poriadky. Výrobu najznámejšieho modelu preniesol do Ázie, začal používať tenší materiál a šnúrky začali byť vyrábané z iného materiálu než dovtedy. Mnoho fanúšikov značky sa nevedelo vyrovnať so zmenami – boli hlasy, že to pokazilo originálny model. Avšak všetko bolo vynahradené. Converse sa začali objavovať v nových verziách, farbách a limitovaných edíciách spolutvorených s hviezdami pop kultúry. Zanedlho sa objavila aj vylepšená reedícia Chuckov takmer identická (aj vzhľadom na použité suroviny) s tou zo 70. rokov. „Chucks“ teda stále žijú. Podobne ako basketbalista, ktorá sa navždy zapísal na stránkach histórie! Tento príbeh sa oplatí pripomínať.

Kolekcia Converse v Sizeer:


×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]