História Nike Air Max

topánky nike

Legendárne Nike Air Max sú dnes jedným z tých modelov športovej obuvi, ktorá sa teší medzinárodným uznaním u žien, ako aj mužov. Kultové okienko so vzduchovým vankúšikom v podrážke vo svete tenisiek vyvolalo nemalú revolúciu. Zaujímavosťou je, že nechýbalo veľa a vôbec by sme nespoznali geniálny nápad Tinkera Hatfielda - návrhára, ktorý stvoril Nike Air Max 1. Ako sa stalo, že dnes má táto línia obuvi status ikony? Ako vznikli prvé Air Maxy a aký podiel na tom mala architektúra? Spoznajte históriu Nike Air Max!


Základom je inšpirácia


Rok 1987. Jeden z projektantov vtedy prudko sa rozvíjajúcej značky z Oregonu - Tinker Hatfield uskutočňuje cestu do Európy. Obdivuje okrem iných aj budovu múzea Pompidou v Paríži, ktorá je charakteristická svojou nezvyčajnou a pútavou vonkajšou inštaláciou. Tinker dostáva nápad: prečo to v menších rozmeroch nepreniesť na model obuvi? Nápad sa zdá byť bláznivý, ale v 80. rokoch návrhári Nike pracovali nad teniskami, ktoré by sa stali poznávacím znamením značky, a v portfóliu už mala obuv s vzduchovým vankúšikom vo vnútri podrážky, čiže Nike Air Force. Prečo teda nezariskovať? Hatfield začal po návrate do Ameriky s prácou nad návrhom topánok. Predpokladom mal byť vzduchový vankúšik umiestnený vo viditeľnom okienku na podrážke v zadnej časti pod pätou. Prototyp si však nezískal svojich fanúšikov okamžite. Práve naopak.


obuvi Nike

Nike Air Max - vždy kontroverzné


Aj napriek tomu, že dnes dobre vieme, aký bol nápad Hatfielda revolučný, obuv stále vyvoláva kontroverzné reakcie. Nebolo to ináč ani v roku 1987, keď projektant oddeleniu marketingu predstavil svoj koncept. Ukázalo sa, že Air Max neboli spolupracovníkom projektanta po vôli. Zaujímavé je, že najväčšou obavou bolo to, že vzduchový vankúšik sa môže rýchlo zničiť, ba dokonca prederaviť, čo by spôsobilo nekontrolovateľnú vlnu reklamácií. A hoci dnes sa nám tento argument ohľadom kultových športových topánok zdá byť absurdný, v tom období sa skutočne viedla diskusia o tom, či je možné takúto obuv vyrábať. Našťastie sa ho Hatfieldovi podarilo pretlačiť.


Nike Air Max 1 a ich nasledovníci.


Prvé Air Maxy išli do výroby a okamžite sa stali hitom. Boli ako závan čerstvého vzduchu medzi nudnými a už trochu okukanými modelmi, pretože vynikali skutočne originálnym dizajnom a skvelou kvalitou spracovania, ktorá sa odráža na komforte nosenia. Konečne sme tiež mohli uvidieť odpruženie, ktoré predtým existovalo viac vo forme legiend a mýtov. Teraz boli dôkazy kvality tejto značky neotrasiteľné - vzduchový vankúšik Air absorboval otrasy a zaručoval jedinečné pohodlie pri nosení, a navyše sme ho v podrážkach tenisiek mohli aj vidieť. Nie je preto žiadnym prekvapením, že Nike Air Max sa rýchlo dočkali pokračovania, pretože už v roku 1989 boli svetu predstavené Nike Air Max Light. Bola to predpoveď toho, že nový model bude vlajkovým produktom značky a poskytne pole pôsobnosti pre dizajnérske experimenty!


obuvi nike air max

90. roky a nové Nike Air Max niekoľkokrát do roka


Nike Air Max Light navrhnutým v roku 1989 sa nepodarilo prekonať slávu prvých Air Maxov, ale každý ďalší model v rodine si získaval obrovskú popularitu. Hitom sa stali Nike Air Max 90, ktoré boli predstavené v roku 1990. Boli spojením sieťoviny s kožou a mali skutočne elektrizujúce farebné vydania - Laser Blue a Radiant Red. Faktom je, že práve tento model dostal až do dnešných čias najviac re-interpretácií. Obrovské prekvapenie vyvolala obuv z roku 1995, ktorá vynikala vyšším zvrškom a väčším vzduchovým vankúšikom. A jej nasledovníci - Nike Air Max 97 sa ešte viac odkláňali od klasického dizajnu Air Max smerom k moderným interpretáciám super rýchleho japonského vlaku v tvare projektilu. Bez echa prišli a odišli modely z roku 1994 alebo 1998, avšak pri závratnej rýchlosti v akej boli na trh vypúšťané nové vydania tej istej línie, sa tomu výsledku vyhnúť nedalo. A nové Air Max sa v 90. rokoch v predaji objavovali prakticky každých niekoľko mesiacov.Inovatívne a nielen dizajnérske


Potenciál Air Max bol taký veľký, že obuv rýchlo dostala obrovské množstvo nových verzií. Časom sa okrem variácií na tému zvršku alebo farby objavili aj technologické inovácie. Cieľ bol jasný - ešte väčšie pohodlie pri nosení. Ako ho dosiahnuť? Samozrejme zväčšením vzduchového vankúšika. Toto ponúkajú modely Nike Air Max 180 alebo Nike Air Max Uptempo - vzduchový vankúšik pod väčším povrchom chodidla. A na okrúhle tridsiate výročie kultových tenisiek sa v predaji objavili revolučné Nike Air Vapormax, ktoré boli zbavené gumenej konštrukcie a namiesto okienka sa celá podrážka stala vzduchovým vankúšikom s charakteristickým profilom a priehľadnou štruktúrou.


Časom sa menili taktiež zvršky - z viacvrstvových zošívaných elementov rôznych materiálov projektanti značky čoraz častejšie prechádzali na minimalistické, priedušné a pohodlné. Objavom boli Nike Air Max Flyknit, ktorých zvršok bol vyrobený z tkaniny imitujúcej ponožku. Obuv sa prispôsobí tvaru chodila a zaručuje mu pohodlie a ventiláciu. Veľmi populárne sú taktiež Nike Air Max Thea a Tavas – modely vcelku stvorené z kože, ktoré sa skvele osvedčia počas jesennej sezóny.


História Air Max sa neustále píše a značka spoľahlivo dokazuje, že ešte na túto tému nepovedala posledné slovo. V jej portfóliu sa určite objaví ešte nejedna výnimočná variácia na tému tohto kultového modelu!


nike air max
[script]$(document).ready(function () { $('.slider').slick({ autoplay: true, infinite: true, slidesToShow: 1, slidesToScroll: 1, arrows: false, }); });[/script]

Pozrite sa na originálne modely tenisiek Nike Air Max:

159.99

93.49 €

124.99

106.24 €

149.99

127.49 €

119.99

93.49 €

149.99

127.49 €

149.99

118.99 €

159.99

135.99 €

149.99

127.49 €

124.99

106.24 €

159.99

93.49 €

149.99 €

139.99

72.24 €

159.99

135.99 €

124.99

106.24 €

134.99

80.74 €

149.99

139.99 €

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]