Oldschool v najlepšom vydaní. Spoznajte históriu obuvi adidas Gazelle


Dobrý streetwear si zaslúži náš rešpekt. Prečo? Pretože modely, ktoré sú v súčasnosti považované za kultové nevznikli len tak! Za legendárnymi teniskami, akými sú adidas Gazelle vo všeobecnosti stojí kus histórie. Projekty, ktoré sa okamžite stali módnymi hitmi, si častokrát zachovávajú takmer nezmenenú formu aj niekoľko desaťročí. Tak dokonalý a nadčasový vie byť ich dizajn. Podobným prípadom je aj slávny model adidasa pomenovaný podľa stepnej antilopy. Chcete sa dozvedieť viac? Spoznajte históriu adidas Gazelle!



Športové začiatky


Ako mnoho iných modelov známych vo svete streetwearu, aj Gazelle majú svoje počiatky v športe. Cestu im vydláždili skoršie projekty značky s troma pásikmi, také ako adidas Rom z roku 1960 – obuv stvorená na počesť Olympijských hier v Ríme. Zamilovala si ich nemecká reprezentácia, ktorá v nich o 4 roky neskôr vystúpila na dalšej olympiáde. Model s charakteristickou semišovou špičkou a zúbkovanou podrážkou inšpiroval Gazelle uvedené v roku 1966. adidas však v tomto prípade išla o krok ďalej a celý zvršok modelu ušila zo semišu, čo spôsobilo skutočnú revolúciu! Športová obuv bola totiž dovtedy šitá z len hladkej kože. Bola to vôbec prvá tréningová obuv ušitá zo semišu (naviac, kengurieho!). Vďaka tomu bola podstatne ľahšia ako zvyšok modelov tohto typu.



Rot vs. Blau


Viete o tom, že adidas Gazelle nie vždy mali toľko farebných verzií, ako teraz? Na začiatku boli predávané len v dvoch farbách: červenej – s názvom Gazelle Rot a modrej – ako Gazelle Blau. Farba nebola však len ozdobným prvkom. Obe verzie modelu sa od seba vzájomne odlišovali. Červenú charakterizovala priesvitná protišmyková podrážka inšpirovaná skorším projektom pod názvom Olympiade. Bola to obuv určená na vonkajšie prostredie. Modrá mala zase priľnavú podrážku vyrobenú z mikro bublín, ktorá bola stvorená pre povrchy nachádzajúce sa vo vnútri.



Budúca ikona módy


Ešte skôr než nadišli 70.roky, adidas Gazelle sa stali jedným z najobľúbenejších modelov obuvi od adidas a značka neustále pracovala nad jeho vylepšením. V roku 1972 zažili svoj významný moment, keď ich na pódiu počas olympiády v Mníchove celému svetu predviedol Mark Spitz, 7-násobný olympijský víťaz. Hoci namiesto toho, aby si ich obul, rozhodol sa ich držať nad hlavou. Neskôr obuv zaznamenala mierny pokles popularity a adidas sa rozhodla topánky nahradiť projektom s názvom Jaguar.Nápad sa však neosvedčil, a keď japonská biblia štýlu „Popeye” v roku 1976 vyhlásila Gazelle za budúcu ikonu módy, model oslávil opätovný návrat.



Obľúbená obuv Spojeného kráľovstva


Skutočné šialenstvo sa rozpútalo v 80. rokoch vo Veľkej Británii. Model bol široko dostupný a pomerne lacný, preto si ho väčšina ľudí mohla dovoliť, ale pravdou bolo, že ho chceli všetci. Zo štadiónov a športových hál vykročil do ulíc a stal sa absolútnym mestským hitom. Možno Vás zaujme fakt, že tretia farebná verzia bola na trh uvedená až v roku 1985 a v súčasnosti predstavuje zberateľskú perlu – zelené adidas Gazelle Grün. Na iné farebné varianty bolo potrebné počkať až do 90. rokov.


Na nohách ulice, v šatníku Madonny


Semišový model s troma pásikmi si podmanil srdcia všetkých Britov. Okrem tínedžerov si ho zamilovali celebrity, hviezdy hip-hopu a elektroniky – žánrov, ktoré v tom období na ostrovoch priam rozkvitali, ako aj národného britského dedičstva, Britpopu. Nosili ich členovia Oasis, Madonna, Robbie Williams, dievčatá zo Spice Girls a mladá Kate Moss. Sú kusom európskej kultúry 80. a 90. rokov. V roku 2016 sa značka adidas rozhodla tento legendárny model pripomenúť a vypustila jeho osvieženú verziu verne pripomínajúcu model z 90. rokov. Dizajnéri značky si ho vybrali vzhľadom na jeho kultúrny dopad na poslednú dekádu 20. storočia. Impressed? No wonder! adidas Gazelle je obuv s históriou a fascinujúcim dedičstvom. Ceníte si kultový streetwear? Rozhodne tento model doplňte do svojej kolekcie! Prezrite si skvelý výber legendárnych tenisiek s troma pásikmi dostupný v Sizeer.




adidas_gazelle
×
[script]/*$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ /* $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});*/$('.js-contact-chat').on('click', function() { window.location.replace('http://sizeer.sk/chatbot'); })[/script]