História značky adidas

V súčasnosti existuje len málo nemeckých firiem, ktorých názov a charakteristické logo sú rozoznávané v každom kúte sveta, ale adidas sa rozhodne podarilo získať moc, o akej sníva množstvo podnikateľov. O tak veľkom úspechu by sme však nemohli hovoriť, keby nebolo samotných produktov, ktoré si zamilovali nielen športovci, ale aj všetci fanúšikovia pohodlia. Ako vyzerá história adidas chronologicky?

1920 – Začiatky impéria

Adolf Dassler pochádzajúci z malého bavorského mestečka začína pociťovať výhody bytia na voľnej nohe a rozhodne sa zaoberať tým, čo mu ide najlepšie - ručným šitím športovej obuvi. Jeho láska ku rôznym športovým disciplínam mu umožnila stvoriť obuv, ktorá vyjde v ústrety očakávaniam športovcov.

1924

Adolf do svojho podniku prizýva svojho brata Rudolfa, ktorý sa taktiež zaoberá šitím obuvi. Firma získava svoj unikátny názov: Gebruder Dassler Schuhfabrik a rozširuje sa o ďalších pracovníkov, ktorí sa vo fabrike pripájajú k bratom Dasslerovým.

adidas NMD

1928

Prvý úspech na konte značky Dasslerovcov. Ich topánky si obúva nemecká ľahká atlétka Lina Radke a s veľkou slávou získava zlatú medailu v behu na 800 metrov. Nebolo by na tom nič nezvyčajné, keby nie fakt, že celá udalosť sa odohráva na olympijských hrách v Amsterdame!

1936

Dasslerovci sa začínajú zameriavať na nádejných športovcov, ktorí by mali propagovať ich ultra ľahké športové modely. Na radare sa tentokrát objavil americké bežec Jessie Owens. Presvedčovacie schopnosti Adolfa Dasslera a fenomenálny produkt, akým sú bežecké topánky vážiace 169 gramov sa ukázali ako strela do čierneho. Jessie Owens sa olympiáde v Berlíne získava 4 zlaté medaily.

adidas eqt

1948

Vo firme bratov Dasslerovcov nastáva veľký prelom, ktorý sa končí definitívnym ukončením ich spolupráce, čo sa neskôr ukázalo ako dobré rozhodnutie. Adolf sa rozhodne svoju firmu nazvať podľa prvých písmen svojho mena a priezviska: Adi + Das.


50. roky

Misiou Adolfa sa stáva, aby sa prostredníctvom svojej obuvi dostal k čo najväčšiemu počtu športovcov. Jazdí po celom svete a svoju obuv ponúka takým hviezdam, ako Muhammad Ali alebo Beckenbauer. V roku 1954 reprezentácia NDR vyhráva na futbalových majstrovstvách sveta nad Maďarskom, samozrejme v kopačkách od adidas. Vďaka účinným propagačným prostriedkom sa súčasťou tímu adidas stávajú ďalší športovci, ktorí si nemôžu vynachváliť pohodlie a efektívnosť jej obuvi!

1972

Vzniká slávne logo značky adidas adidas v tvare trojlístka. Logotyp mal symbolizovať ducha olympijských hier, ktorý boli Adolfovi Dasslerovi vždy blízky, ale zároveň koalíciu troch kontinentov. Trojlístok podnes predstavuje jeden z najznámejších symbolov firmy.

adidas superstar

1978

Pod vedením Adolfa Dasslera prežíval biznis skutočný rozkvet, avšak otec tohto úspechu v roku 1978 predčasne zomiera. Firmu prevzala manželka jej zakladateľa, neskôr jeho syn.

ADIDAS V NOVOM TISÍCROČÍ 1993

adidas trafila do rúk osoby mimo rodiny - biznismena Roberta Louisa Dreyfusa, ktorý pokračuje v politike firmy, ktorú nastolili bratia Dasslerovci. Zameriava sa na najväčšie športové hviezdy, vďaka čomu značka zaujíma najvyššie pozície v rebríčkoch popularity.


2001

Na pozíciu prezidenta si sadá Hubert Heiner - ďalší biznismen, ktorý sa podujal pokračovať v misii adidas. K tímu firmy sa pridávajú ďalšie veľké mená športového sveta, okrem iných napríklad David Beckham.

2006

Značka adidas odkupuje inú populárnu firmu vyrábajúcu športové oblečenie a obuv - Reebok.

2014

Je podepsán jeden z největších kontraktů sportovní značky se sportovci, konkrétně s fotbalovým týmem Manchester United. Tato spolupráce má trvat 10 let.

2017

Podnik založený v roku 1924 sa prerodil v skutočnú veľmoc sveta športovej obuvi a oblečenia. Pod vedením nových prezidentov dosahuje obrovské úspechy nielen vo svete športu, ale aj módy. Dnes je adidas značkou, ktorá vyrába pre športovcov, ako aj fanúšikov športovej módy. Spolupracujú s ňou také hviezdy ako Rita Ora, Stella McCartney alebo Kanye West.

adidas tubular doom

[script]var $animation_elements = jQuery('.animacja');var $window = jQuery(window);function sprawdz_widok() { var window_height = $window.height(); var window_top_position = $window.scrollTop(); var window_bottom_position = (window_top_position + window_height); $.each($animation_elements, function() { var $element = jQuery(this); var element_height = $element.outerHeight(); var element_top_position = $element.offset().top; var element_bottom_position = (element_top_position + element_height); if ((element_bottom_position >= window_top_position) && (element_top_position <= window_bottom_position)) { $element.addClass('widok'); } else { $element.removeClass('widok'); } });}$window.on('scroll resize', sprawdz_widok);$window.trigger('scroll');[/script]
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]