\

Ako čistiť koženú obuv?

Pravidelná starostlivosť je základ

Kožená obuv je trieda sama o sebe - to vie každý správny teniskový fanúšik! Jej kvalita a štýl idú ruka v ruke s trvácnosťou, ktoré si už celé desaťročia cenia milovníci mestskej módy (a nielen oni). Aby si však vaše obľúbené tenisky zachovali dokonalý vzhľad a pritom s vami vždy držali krok, musíte vedieť ako sa o ne postarať. Základom každodennej starostlivosti je samozrejme čistenie... a koža má z tohto ohľadu špeciálne potreby. Spoznajte ich a postarajte sa o svoju obuv, a ona sa vám odvďačí dokonalým vzhľadom najbližších niekoľko rokov.

Otázka materiálu

Čím začneme? Skôr než pobežíte do obchodu po ten správny preparát alebo na internete pohľadáte menej alebo viac overené tipy, zistite najskôr... čo naozaj nosíte. Už od dávna vieme, že nie je koža ako koža a rôzne druhy tohto materiálu majú rôzne požiadavky a potreby. Ako teda rozoznať, z akej bola vyrobená vaša obuv? Najviac sa samozrejme odlišuje tá z hladkej kože - jej lesk a hladkosť sú veľmi charakteristické. Takéto tenisky vodu nemusia, ale časom ich môžete bez väčších obáv vyčistiť pomocou navlhčenej handričky. Úplne iným prípadom je nubuková koža alebo jej podobný semiš - tieto materiály absolútne netolerujú vlhkosť a okrem toho si vyžadujú pravidelné čistenie kefou, aby vždy dobre vyzerali.

Letné starosti

To, ako by sa mala obuv čistiť vo veľkej miere závisí od typu znečistenia - a tie, samozrejme, od ročného obdobia. Najčastejším problémom na jar a v lete je prach a peľ, ktoré víria v uliciach a sadajú na tenisky. Na takúto príležitosť sa, bez ohľadu na druh kože, z ktorej bola vaša obuv vyrobená, hodí kefka s gumeným koncom a mäkkým vlasom. S jej pomocou odstránite väčšinu letných nečistôt. Kefkovanie by však malo byť jemné, osobitne v prípade obuvi z nubuku alebo semišu, keďže nesprávne čistené vlásky môžu jednoducho povypadávať a spôsobia vznik neestetických škvŕn. Podobne môžete očistiť aj tenisky z hladkej kože, hoci v ich prípade sa osvedčí aj bavlnená ľahko navlhčená handrička. Keď zvršok očistíte, pretrite aj bok podrážky, najmä, ak je biela a následne obuv nechajte vyschnúť na tmavom vetranom mieste.


Zimná starostlivosť

Keď sa končí leto a začína jeseň, našu obuv čaká náročný prechod. Prach a peľ odchádzajú do zabudnutia a skutočnou výzvou sa stávajú vlhkosť a blato, a neskôr aj soľou posypané cesty. Najmä ten posledný faktor môže byť pre štýlové zvršky nebezpečný. Soľ veľmi silno reaguje s kožou a našu obuv neodvratne ničí. Práve preto je pri jej čistení odporúčaná precíznosť a správna technika. Začnite už tradične čistením kefkou a odstránením najviditeľnejších hrudiek blata. Tenisky z hladkej kože môžete pretrieť handričkou navlhčenou v roztoku vody s jemným čistiacim prostriedkom, napríklad detským mydlom. Na vážnejšie, odolné škvrny sa najlepšie osvedčí špeciálny preparát odporúčaný výrobcom - šampón na vlasy alebo pena. Takého výrobky sú taktiež ideálne na čistenie semišovej a nubukovej obuvi - sú dôkladné, ale jemné.

Postarajte sa o ochranu!

Staré porekadlo hovorí, že lepšie je predchádzať ako liečiť. Je to pravda, ale v prípade koženej obuvi môžete povedať viac: predchádzajte, pretože niekedy môže byť na liečbu už neskoro. Niektoré nečistoty, ako tie od soli alebo blata, môžu po sebe zanechať neestetické škvrny alebo škrabance, ktoré nezídu len tak ľahko... ak vôbec. Našťastie neodvratnej skaze obľúbených kožených tenisiek sa môžeme vyhnúť. Ako? Predovšetkým pravidelnou impregnáciou zvršku. Špeciálne vybraný preparát, na hladkú, semišovú alebo nubukovú kožu, ochráni povrch obuvi pred nečistotami a vlhkosťou. Vrstva vydrží po nejakú dobu (špecifikovanú výrobcom), avšak, aby ste mali záruku, že obuv bude vždy bezpečná, oplatí sa tento zákrok opakovať aspoň raz za týždeň. Svoje kožené tenisky rozhodne naimpregnujte aj na konci sezóny predtým než ich odložíte do šatníka. Vďaka tomu, keď ich o niekoľko mesiacov vyberiete, budú stále vyzerať ako nové.


kožené topánky

79.99

51.99 €

84.99

76.49 €

114.99

103.49 €

69.99

62.99 €

74.99

51.99 €

79.99

39.99 €

99.99

47.99 €

59.99

39.99 €

99.99

89.99 €

59.99

53.99 €

59.99

53.99 €

59.99

53.99 €

104.99

94.49 €

69.99

51.99 €

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]