Čo je to snapback?

Snapback Sizeer.sk

Ideálne prispôsobenie

Snapback, z anglického prekladu doslovne znamená „zapínaná zadná časť“, je druh populárnej čiapky so šiltom. Jej protikladom je fullcap, ktorú nie je možné nastaviť zapínaním. Šírku snapback je možné jednoducho prispôsobiť hlave nositeľa, a preto má v porovnaní s fullcapmi len dva rozmery. Fullcapy sú produkované v množstve veľkostí. Musíme dodať, že pod pojmom snapback sa ukrýva výlučne čiapka regulovaná plastovým pásom . Na trhu sa však čoraz častejšie objavujú taktiež modely snapback, kde je pás vzadu kožený alebo textilný. Existujú taktiež pásy velcro s reguláciou pomocou suchého zipsu. Bez ohľadu na materiál, z ktorého bol zapínací pás vyrobený, toto pohodlné riešenie zaistí ideálne prispôsobenie tvaru hlavy.

Čiapka s históriou

Dejiny snapback siahajú do počiatkov 19. storočia. Odev na baseball v tom čase ešte nebol uniformovaný a počas zápasov sa nosili rôzne pokrývky hlavy – slamené klobúky, námornícke čiapky, dokonca i čiapky pre džokejov. Po prvý krát čiapku so šiltom ako súčasť oficiálnej baseballovej uniformy použil tím The Brooklyn Excelsiors v roku 1849. Od tejto chvíle sa začala éra nastaviteľných baseballových čiapok, ktoré boli predchodcami dnešných snapbackov.

Elementom street štýlu sa snapback čiapky stali v 80. rokoch 20. storočia, keď sa ikony americkej hip-hopovej hudobnej scény začali v nich objavovať na svojich koncertoch a vo videoklipoch. Model šiltovej čiapky na zapínanie sa stal stálicou pop kultúry a do dnes sú nerozlučným doplnkom pre fanúšikov streetwear po celom svete, hoci na chvíľu sa populárnejšími stali čiapky typu fullcap.

Návrat vo veľkom štýle

Na prelome storočí snapback čiapky vyšli z módy a fanúšikovia šiltoviek presedlali na fullcap. Súviselo to najpravdepodobnejšie s marketingovým pôsobením niektorých firiem – v prípade nastaviteľnej čiapky je jej obvod možné voľne prispôsobiť hlave kupujúceho, čím je čiapka univerzálnejšia a trvácnejšia, to však nepraje jej častému vymieňaniu a veľkému predaju. Model so zapínaním sa však opätovne dostal do povedomia vďaka dvom populárny R&B hudobníkom, Chrisovi Brownovi a Tygovi, ktorí nahrali pieseň „Snapback Back”. Vo videoklipe hudobníci pália fullcap čiapky a ohlasujú návrat nastaviteľných šiltoviek. Klip sa okamžite rozšíril po internete a onedlho potom sa snapback čiapky opätovne objavili na hlavách fanúšikov streetwear oblečenia. Tento trend trvá dodnes

×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]