Ako čistit nubukovú obuv?

Čistenie obuvi z nubuku

Ako čistiť a starať sa o obuv z nubuku?

Snívate o topánkach z nubuku, ale obávate sa o ich trvácnosť a zachovanie dobrého vzhľadu? Alebo vo svojej kolekcii už máte nubukovú obuv a neviete, ako ju čistiť, aby ste ju nezničili? Starostlivosť o nubukovú kožu je skutočne náročná výzva, preto sa vyzbrojte trpezlivosťou a vhodnými prostriedkami! Hneď vám poradíme, ako vyčistiť nubukové topánky.

Čo je nubuk - charakteristika materiálu

Nubuk je popri semiši a hladkej koži najčastejšie používaným materiálom na výrobu obuvi rôzneho typu. Siahajú po ňom športové značky, ako aj... outdoorové, napríklad Timberland. A hoci mnoho osôb nubuk upodozrieva o neprirodzený pôvod, v skutočnosti je to špecificky spracovaná teľacia alebo hovädzia koža. Štruktúra nubuku pripomínajúca krátky vlas sa oveľa viac podobá semišu než klasickej koži, ktorá je hladká a jednoducho sa čistí. Preto udržanie čistoty nubukovej obuvi je nemalou výzvou. Nie však nemožnou!

Ako efektívne čistiť topánky z nubuku?

Je dobré vedieť, že nubuk neznáša vodu ešte viac než hladká koža. Za žiadnych okolností by ste ich nemali čistiť ponorené vo vode ani pomocou mokrej handričky, ktorá funguje v prípade obuvi z hladkej kože. Nečistoty z nubuku odstraňujeme na sucho a aby to bolo efektívne potrebujeme dva doplnky, ktoré si zakúpime v obchode s obuvou. Po prvé sa nám zíde jemná špeciálna kefka s mäkkým vlasom. Ale pri odstraňovaní nečistôt je oveľa dôležitejšia guma na nubuk, ktorá funguje podobným spôsobom ako obyčajná pomôcka, ktorú poznáme zo škôl. Vysušenú nubukovú obuv stačí na zašpinených miestach vyšúchať gumou. Ak túto špeciálnu gumu nemáme, môžeme použiť aj rovnako účinný domáci spôsob - chlebovú kôrku.


Ako z nubukovej obuvi odstrániť soľné fľaky?

Topánky z nubuku sa stávajú čoraz populárnejšími aj v sezóne jeseň-zima. Čistenie od blata už máme za sebou, ale čo robiť, keď sa na zvršku objavia neestetické fľaky od cestnej soli? Aj napriek zdaniu ešte nič nie je stratené! Stačí do veľmi jemného roztoku vody a jari namočiť handričku, a následne ju poriadne vyžmýkať. Takouto vlhkou handričkou obuv potierame na miestach s fľakmi. A hotovo!Ako sa každodenne starať o nubukovú obuv?

Štruktúra nubuku si vyžaduje špeciálne ošetrenie po každom nosení a nielen vtedy, keď sa obuv zašpiní. Preto už spomínanou kefkou s mäkkým vlasom by ste mali obuv pravidelne prečesávať, aby si udržala pekný elegantný vzhľad. Dodatočne sa obuv z nubuku oplatí impregnovať špeciálnym prostriedkom v spreji! Túto činnosť opakujte systematicky, čo obuv urobí odolnou voči vonkajším činiteľom a predĺži jej život!
×
[script]$(document).ready(function() { /* MP - Bug ENPSUP-12079 */ $('#js-header').mouseenter(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '0'); }); $('#js-header').mouseleave(function() { $('.zoomContainer').css('z-index', '100'); });});$(document).ready(function() { $('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_loyaltyClubJoin').change(function(){if($(this).is(':checked')) {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').attr('required', '');} else {$('#cart_flow_address_step_loyaltyScheme_consentForm_consent_1710_0').removeAttr('required');}});});[/script]